K-ruoka
Etsi reseptejä ja Pirkka-tuotteita K-Ruoka.fi-sivustolta.
Hups, jotain meni pieleen... :(
Lastenhuone inspiroi leikkiin

Lastenhuone inspiroi leikkiin

Sisustus
Kivassa lastenhuoneessa on paljon katseltavaa ja puuhailuun inspiroivia virikkeitä. Helpoilla nikseillä seinäpinnat uudistuvat hauskemmiksi.

Vaaleanpunainen seinä on maalattu Tikkurilan sisämaalisävyllä Y319, harmaat pallot sävyä K487. Kaappi on maalattu Tikkurilan Helmi 10 -kalustemaalisävyllä K416. Myhome Marla -koristetyyny 12,99 € ja kukallinen Hemtex 24h Jonnelle -koristetyyny 12,90 €, K-Citymarket. Muuramen Milla-pinnasängystä saa myös aikuisen painon kestävän sohvan poistamalla siitä toisen laidan, muurame.com. Kissa, auto ja juomapullo kuvausrekvisiittaa.

Katso vetolaatikosta tehdyn seinähyllyn ja pallotetun seinän ohje.

Tapetilla saa leikkiä

PI1021 Lastenhuone 2

Aallon muotoon leikatut tapettivuodat tekevät huoneen ilmeestä leikkisän. Taitetulla valkoisella maalattu yläosa rauhoittaa voimakasta tapettia. Katso pilvimobilen ohje.

Boråstapeterin Newbie Magic Forest -malliston tapetti 7476, 62 €/rulla. Laskutasona Cello Kevin -seinähylly 24,95 €, Cello-peili 34,95 €, Cello Tia L -säilytyskori 25,90 €, Cello Pastoral -seinävalaisin 74,90 €, Cello Silky Beige -matto 160 × 230 cm, 199 € ja Cello Tammi Desert -laminaatti 17,90 €/m², K-Rauta. Vuoteessa ruudullinen Hemtex 24h Valle -huopa 34,90 €, tuolilla Hemtex 24h Hebbe -lampaantalja 39,90 € ja Hemtex 24h Embla -tyynynpäällinen 7,90 € ja korissa Hemtex 24h -tekoturkistalja 17,90 €, K-Citymarket. Pehmolelun muotoon viikkautuva myhome Nalle -lastenhuopa 90 × 120 cm, 14,99 €, myhome Inga -kulho 3,99 €, Brio-karhu 22,95 €, Resoftables-pehmonalle 16,99 €, mywear Nöpö -velourhaalari 14,99 € ja mywear Jippo -huppari luomupuuvillaa 12,99 €, K-Citymarket. Pirkka harsokukkakimppu 7,90 €, K-ruokakaupat. Henna-rottinkituoli, annansilmatkauppa.fi. Muuramen Milla-pinnasänky, muurame.com. Lasitölkki ja juliste kuvausrekvisiittaa.

Puuhanurkka ruokkii luovuutta

PI1021 Lastenhuone 3

Jos tila sallii, luo lapselle puuhailupaikka. Talon muotoon maalattu liitutaulualue toimii myös koristeena. Liitutaulumaalin saa halutussa sävyssä. Katso piirustuspaperirullatelineen ohje.

Cello Grey -kello 34,95 €, Cello Tracy -vaunu 59,90 € ja Cello Silky Nude -matto 160 × 230 cm, 199 € sekä Sessak Pisarat -valaisin 139 €, K-Rauta. Muoviset myhome-säilytysrasiat bambukannella 3,6 l, 12,95 €, myhome Kettu -ruukku 8,99 €, valitut K-Citymarketit ja Viikari-tussilajitelma 8,99 €, K-Citymarket. Koivuvanerista valmistettu SK8-penkki on saanut innoituksen skeittilaudasta, ruokodesign.com. Puupallot kuvausrekvisiittaa.

Maalaa isolla pensselillä!

PI1021 Lastenhuone 4

Ryhdy rohkeaksi ja tee huoneeseen suuri seinämaalaus. Pelkistetty maalaus on vaikuttava ja todella helppotekoinen. Solmi itse kirjoille ja pehmoleluille seinältä riippuva [säilytysverkko].

Muraalin taustaseinällä on Tikkurila-sisämaalisävy F448, vuoret sävyistä M449, X445, ja G313. Yksivärinen seinä oikella on sävyä X445. Cello Aeolus Oak -laminaatti 17,90 €/m², Cello Liina -villamatto 160 × 230 cm, 139 €, pöydän alla Cello Kiia -punoskori M 17,90 € sekä Sessak Aiden -seinävalaisin 69,90 €, K-Rauta. Myhome Metsä -pussilakanasetti lapsille 120 × 160 cm, 19,99 €, kantokahvallinen Hemtex 24h Elin -säilytyslaatikko 9,90 € ja myhome Stone -ruukku 12,99 €, K-Citymarket. Peikonlehti 7,90 €, K-ruokakaupat. Kolmesta moduulista koostuva koivuvanerinen Ava Module 3 -vuode 80 × 120 cm rakentuu legojen tapaan osista, avaroom.fi. Säilytystilaa sisältävä sänky kasvaa moduuleita lisäämällä. Artek Aalto -lastentuoli N65 ja Artek-pöytä 95, artek.fi. Seinäkello, nokkahuilu, neulottu koristetyyny ja kamera kuvausrekvisiittaa.

Lue lisää:

Oliko juttu kiinnostava? Kyllä ( 11 ) Ei ( 1 )
Niksi-Pirkka
Ostopäätöksen tueksi
Onko vaikea tehdä ostopäätös esim. uuden paidan tai kattilan kohdalla? Mietit onko ostos liian kallis? Vertaa hintaa tuntipalkkaasi tai yhden päivän käyttörahaan, ja mieti onko ostos sen arvoinen. Helpottaa kummasti!
1 2 0
Avaimet turvaan taaperolta
Avaimet turvaan taaperolta
Varastaako taaperosi eteisen pöydällä olevat avaimet, mutta et halua porata vuokra-asunnon seinään reikää avainkaapille? Ei hätää, virkkaa tai solmi avainkipolle amppeli, jonka voit ripustaa naulakkoon. Avaimet ovat nyt turvassa alle metrin mittaiselta näpistelijältä.
3 5 0
Patakintaat sormia lämmittämään
Jäivätkö tumppusi tai hanskasi kotiin, kun lähdit ulos lastenrattaiden kanssa? Kiinnitä patakintaat narulla rattaiden työntöosaan, niin sormesi ei enää palele.
1 1 0
Helposti juustoraastetta
Saat juustoraastetta kädenkäänteessä, pilko juusto paloiksi ja laita se smoothiekoneeseen. Noin 5 sekunnin pyöritys ja juusto on raastettu.
0 3 0
Kaikki hunaja käyttöön
Kun hunajapurkin laidoilla on vielä hunajaa, kaada hieman lämmintä vettä purkkiin, sulje kansi ja ravista, jotta kaikki hunaja sulaa veteen. Kaada lopuksi hunajavesi teen sekaan. Näin saat kaikki hunajat käytettyä ja purkki on puhdas kierrätystä varten!
0 2 0
Joustavaa sidontaliinaa sukista
Sekajätteeseen muutoin joutuvista rikkoutuneista tai muuten käytöstä poistettavista sukista saa kestävää ja joustavaa sidontanarua esim. köynnösten, omenapuunoksien yms. tukemiseen. Leikkaa sukat varresta alkaen noin 2 cm:n lenkeiksi ja pujottele lenkit yhteen naruksi. Yhdestä nilkkasukasta tulee jo pitkä naru!
0 1 0