K-ruoka
Etsi reseptejä ja Pirkka-tuotteita K-Ruoka.fi-sivustolta.
Hups, jotain meni pieleen... :(
Kevään klassiset keittiötrendit

Kevään klassiset keittiötrendit

Sisustus
Keittiötrendeissä yhdistyvät eleetön tyylikkyys ja minimalistinen kodikkuus. Klassinen keittiökaunotar syntyy tammesta, kivipinnoista ja hillityistä väreistä.

Bialetti Venus -espressokannu 49,95€, myhome Elia -kahvikuppi 3,99€, myhome Emma -leikkuulaudat 19,95€, myhome Aari -maljakko 12,95€, Hemtex 24h Walf -keittiöpyyhe 3,90€, K-Citymarket.

Pelkistetty värimaailma rauhoittaa keittiön

PI0121 Sisustus 2

Seinän sävy sointuu keittiön kaappeihin ja vetimet sulautuvat lähes täysin oviin. Kalanruotovinyyli antaa ilmettä klassiselle keittiölle. Samat sävyt jatkavat tyyliä kautta linjan.

Cello-keittiön Otava-ovimalli, musta Cello-laavakivi-työtaso 89€/jm ja musta Cello-laavakivi-välitilalaminaatti 94 €/jm, Hansgrohe Talis 54 -keittiöhana 299€, musta Cello-komposiittiallas 199€, Raami-avohyllykkö 269€, Cello Chevron Campus -vinyylilankku 43,90€/m², Sessak Coline -seinävalaisin 84,90€, K-Rauta. Keittiötasolla: myhome Emma -leikkuulauta 19,95€/kpl ja Essi-leikkuulauta 24,95€/kpl, K-Citymarket. Savinen kukkaruukku 13,5cm, 1,25€ ja 15cm, 1,75€ ja aluslautanen 31cm, 7,95€, K-Rauta. Metallikori kuvausrekvisiittaa. Hyllyn päällä: Cello-metallikori alkaen 9,95€, K-Rauta. Hosteria-jalkalasit 2,99€, myhome-lasikannu 9,99€, myhome Aari -maljakko 12,95€, Teema Tiimi -kulho 0,8 l, 29,95€, myhome Alina -maljakko 9,99€, Pirkka-antiikkikynttilät 4,19€/10kpl, myhome Elia -mukit 4,99€, Elia-lautaset 19cm, 3,99€, päällä syvät Elia-lautaset 20,5cm, 5,99€, oikea pino: myhome Echo -lautaset 22 cm, 6,99€, päällä myhome Elia -kulhot 13 cm, 4,99€, K-Citymarket. Pöydällä myhome Arki -maljakko 9,99€, K-Citymarket. Ruokatarvikkeet K-ruokakaupoista. Peili kuvausrekvisiittaa. Aro-ruokapöytä 90 × 200cm, vahattua saarnia, peltola.fi. Kastu-tuoli maalattua koivua, madebychoice.com.

Mausta valkoinen kiinnostavaksi

PI0121 Sisustus 3

Valkoisen mieltää helposti pliisuksi keittiön väriksi. Kullanväriset vetimet, tammitaso ja eläväpintainen laatta tekevät tästä keittiöstä ilmeikkään.

Cello-keittiön Pyynikki-ovimalli, vedin V0079 6,45€, vaalea tammi -laminaattitaso 89€/jm, Uma Decor -seinälaatta 30 × 60cm, 32,90€/m², Sessak Selma -valaisin 219€, Cello-keittiön Otsola-hylly 44€, Cello Diy -hyllynkannatin 200 × 250mm, 8,95€, K-Rauta. Hyllyllä myhome Echo -lautanen syvä 18cm, 6,99€, päällä myhome Echo -kulho 11cm, 4,99€, myhome Elia -lautanen 26cm, 5,99€, päällä syvä Elia-lautanen 20,5cm, 5,99€, puuhaarukka 2,99€, paistinlasta 2,99€ ja kokkipihdit 3,99€, K-Citymarket. Valkoinen säilytyspussi 4,95€, K-Rauta. Hopeakannu kuvausrekvisiittaa. Myhome Arki -maljakko 9,99€, lasinen Gala-kulho 0,35l, 2,99€, Alva-tarjoilukulho 24cm, 12,95€, Hemtex 24h Charles -keittiöpyyhe 3,90€, K-Citymarket. Cello Ilta -paperikori alkaen 4,90€, K-Rauta. Ruokatarvikkeet K-ruokakaupoista. Mittakannu kuvausrekvisiittaa.

Kaikilla tasoilla

PI0121 Sisustus 4

Työtason valinta on iso, keittiön kokonaisbudjettiin suuresti vaikuttava päätös. Kaikki pinnat ovat uusina kauniita. Helposti unohtuu, että monet niistä vaativat toimenpiteitä säilyäkseen hyvännäköisinä.

LAMINAATTITASO on helppo puhdistaa, kestävä, huoleton ja edullinen. Siinä on paljon väri- ja kuosivaihtoehtoja: se voi näyttää aidolta puulta, kiveltä tai betonilta.

MASSIIVIPUUTASOISSA puolestaan on luonnonmateriaalin pehmeä ja lämmin tuntu. Kolhut voi hioa, mutta elämisen jäljet kuuluvat materiaalin luonteeseen. Pinta pitää öljyvahata aika ajoin.

GRANIITTITASO kestää jopa naarmutusta ja kemikaaleja. Kaunis luonnonmateriaali on lähes ikuinen. Käytä kuitenkin suoja-ainetta, ettei pinta ime kosteutta tai tahriinnu. Vaaleissa kivilajeissa tahrat näkyvät paremmin kuin tummissa.

KVARTSITASO taas on kova ja hygieeninen eikä tahraannu tai naarmutu käytössä.

DEKTON-TASO on valmistettu lasista, posliinista ja kvartsista. Se kestää kuumuutta, naarmuttamista ja kemikaaleja. Taso on hygieeninen, helppohoitoinen ja materiaaleista arvokkain.

NANOLAMINAATTITASO puolestaan on täysin mattapintainen ja helppo pitää puhtaana. Naarmut voi poistaa puhdistussienen ja silitysraudan avulla.

Harmaa Kasperi-nanolaminaattitaso 20mm, 139€/jm, vieressä beige Coral Clay -kvartsitaso 299€/jm, sen alla musta Dekton Sirius -taso 499€/jm. Alhaalla vaalea tammi -laminaattitaso 30mm, 89€/jm, sen päällä Calacatta Forte -kvartsitaso 299€/jm. Sudin alla Desert Silver -kvartsitaso 359€/jm ja alimpana Pietra Gray -kvartsitaso 359€/jm. Tasot Cello-keittiöitä myyvistä K-Raudoista. Myhome-leivontasuti 2,99€, myhome Elia -annoskulho 7,5cm, 2,49€ ja Molino Pasini La Tua Farina -jauhot, K-Citymarket.

Lue lisää:

Oliko juttu kiinnostava? Kyllä ( 71 ) Ei ( 6 )
Niksi-Pirkka
Kukkien hoito-ohjeet tallessa
Kukkien hoito-ohjeet
Unohtuvatko kukkien hoito-ohjeet helposti? Leikkaa ruukun ympärillä olevasta muovista hoito-ohje ja teippaa se muoviruukkuun. Voit unohtaessa kurkata suojaruukun sisään.
0 1 0
Tikkana talvipäivään
Valele jääkylmällä vedellä silmäsi, kasvosi ja niskasi aamupesun yhteydessä. Nappaa edellisenä iltana kylmän terassin naulaan jättämäsi pyyhe. Kuivaa huolellisesti. Olet taatusti pirtsakkana valmis uuteen päivään pikaisen kylmäkäsittelyn jälkeen.
1 0 0
Meikki pois hellävaraisesti
Helppo tapa poistaa vedenkestäväkin meikki on pyyhkäistä se ripsistä ja kasvoista Pirkka lasten puhdistuspyyhkeillä. Ei silmien kirvelyä ja on tehokas ja edullinen tapa.
0 0 0
Erota oma pyyhkeesi muista
Erota oma pyyhkeesi muista
Kylpylöissä asiakkaat tuovat pesutiloihin kymmeniä samanlaisia, valkoisia pyyhkeitä. Vältät oman pyyhkeesi sekoittumisen merkkaamalla sen värillisellä nauhalla. Tähän soveltuu hyvin uusista vaatteista niihin ommellut, talteen ottamasi ripustusnauhat. Kun laitat jokaiselle perheenjäsenelle vielä eri värisen nauhan, pyyhkeet pysyvät hyvin järjestyksessä!
5 2 0
Pääsiäisruohon kylvö helposti
Pääsiäisruohon kylvö
Kun kylvät pääsiäisruohoa niin laita astian pohjalle Pirkka tuorekelmua. Multa kelmun päälle niin, että kelmua ei näy. Saat ruohon helposti pois astiasta pääsiäisen jälkeen. Astia pysyy siistinä eikä ruohon juuret tartu astiaan kiinni.
0 2 0
Appelsiinit syöntijärjestykseen
Säästä banaaneissa olevat tarrat ja laita ne merkiksi appelsiineihin. Eli kun laitat uusia appelsiineja koriin niin merkitse vanhemmat tarroilla, näin tulee syötyä vanhemmat ensin!
5 0 0